Sıcak Bir Ebeveyn-Çocuk İlişkisinin Formülü

Sıcak Bir Ebeveyn-Çocuk İlişkisinin Formülü

Duyguların doğrusu ya da yanlışı olmadığını kabul etmek... Tüm duygular yaşamımızda yeri dolmayacak işlevlere sahiptir. Örneğin korku olası tehlikelere karşı önlem almamızı sağlar, öfke içinde bulunduğumuz ancak hoşnut olmadığımız durumlardan uzaklaşabilmek için itici güç olur. Mutluluk bize iyi gelen kaynaklara tekrar ulaşmamız için oldukça güçlü bir motivasyon aracıdır.

Ancak her birimiz için olumsuz duyguları deneyimlemek zordur. Bu duyguları kabul edebilmek, etkilerini hissetmeye alan açmak belirli bir duygusal tolerans kapasitesi gerektirir. Duygularımızı kabul edemediğimizde hem içerisinde barındırdıkları mesajları kaçırmış oluruz hem de ilişkilerimizde bu duygularla karşılaştığımızda zorlanırız.

Ebeveyn-çocuk ilişkisi içerisinde bu zorlanmalara oldukça sık rastlarız. “Bunda korkacak ne var?” ya da “Üzülme/ağlama.” dediğimizde aslında ilettiğimiz mesaj “Duygularında/sende yanlış bir şeyler var.” olur. Çünkü duygularımız benliğimizin bir parçasıdır ve hiçbirimiz benliğimizin kabul edilmediği bir ilişkide davranışlarımızı olumlu anlamda değiştiremeyiz. Elbette kimi davranışları kabul edemeyiz, sağlıklı sınırlar getirebiliriz ancak duyguların doğrusu yanlışı yoktur.

Çocuklara sımsıkı sarılalım, sarılırken tüm duygularını kucaklamayı unutmayalım…

MİSAFİRHANE

İnsan kısmı bir misafirhane,

Her sabah yeni birisi gelir.

Bir sevinç, bir bunalım, bir zalimlik,

Aniden farkına varmak bir şeyin,

Hepsi beklenmedik misafir.

Hepsini karşılayıp eyle!

Evini vahşetle süpürüp,

Bütün mobilyalarını boşaltan

Bir kederler kalabalığı bile gelse.

Her geleni alnının akıyla misafir et.

Olur ki yeni bir zevk getirmek için

Boşalttılar evini.

Karanlık düşünce, utanç ve garez,

Hepsini gülerek karşıla kapıda

Ve buyur et içeri.

Minnettar ol her gelene

Kim gelirse gelsin.

Çünkü bunların her birisi

Öte taraftan bir kılavuz

Olarak gönderildi.

Mevlana Celaleddin Rumi

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Sima Nur İmal

Etkililiği kanıtlanmış bilimsel yöntemler ve etik değerler ışığında uzmanlık alanım olan ailelere, çocuk ve çiftlere hizmet vermekten mutluluk duymaktayım.