Gottman Çift Terapisi Ne Kadar Sürer?

Gottman Çift Terapisi Ne Kadar Sürer?

Gottman çift terapisi, 4 seanslık değerlendirme süresinin ardından ortalama 10-12 seans sürer. Bu sürenin ortalama olmasının nedeni bazı faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermesidir.

Yapılan araştırmalara göre çiftler problemin ortaya çıkışından yaklaşık 6 yıl sonra profesyonel destek arayışında bulunurlar. Bu oldukça uzun bir süredir. Çift problemin ortaya çıkışının ardından ne kadar erken başvuru yaparsa o kadar hızlı sonuç alınır. Çiftin sorunlarına ek olarak aldatma, şiddet, travma sonrası stres bozukluğu ve bağımlılık gibi durumların varlığı bu süreyi uzatır.

John Gottman terapiye gitme deneyimini dişçiye gitmeye benzetir. Sorunu fark ettiğinizde ne kadar hızlı yardım alırsanız o kadar az ağrı ve sızıyla atlatırsınız. Sorununuzun köklü ve büyük olduğunu düşünüyorsanız bu sizi korkutmamalı çünkü alacağınız destek ile yaşayacağınız rahatlama hissi de bir o kadar fazla olacaktır.

Birbirinizi ne kadar iyi tanır ve anlarsanız, yaşam etrafınızda girdap gibi dönerken aranızdaki bağlantıyı sürdürmeniz o kadar kolaylaşır.

- John Gottman

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Sima Nur İmal

Etkililiği kanıtlanmış bilimsel yöntemler ve etik değerler ışığında uzmanlık alanım olan ailelere, çocuk ve çiftlere hizmet vermekten mutluluk duymaktayım.